V západných Čechách sa triasla zem

with Nekomentované

V pondelok 21.5.2018 krátko po 23 hodine LSEČ zasiahlo oblasť zapadných čiech (Chebsko) zemetrasenie s lokálnym magnitúdom 3.8. Zemetrasenie je súčasťou siezmického roja, ktoré sú pre túto oblasť typické. Zemetrasenie bolo pozorované obyvateľmi priľahlých regiónov, v Karlových Varov, dokonca aj v Prahe, Mostecku či Pardubicku. Niektorých zemetrasenie prebudilo a počuli hlboké dunenie (zdroj www.irozhlas.cz).

Podľa stránky medzinárodného seizmologického dátového centra EMSC bolo magnitúdo pondelňajsšieho otrasu 4,1 a epicentrum pri obci Nový Kostel. Českí odborníci skorigovali hodnotu magnitúda na 3,8. Zmetrasenie bolo zaznamenané aj seizmickými stanicami na území Slovenska. Lokálne magnitúdo určené zo staníc národnej siete je 4,2.

 

Oblasť Nového Kostela je známa tým, že nahromadená energia sa neuvolňuje jednorázovými zemetraseniami, ale formou tzv. zemetrasných rojoch – veľa zemetrasení v pomerne krátkom časovom období (niekoľko tisíc zemetrasení v priebehu niekoľkých týždňov). Najsilnejšie otrasy s magnitúdom 4,6 boli pozorované na prelome rokov 1985-86. Posledné silné zemetrasenia (s magnitúdom 4,3) boli v roku 2014. V súčasnosti je v oblasti pozorovaná zvýšená seizmická aktivita od 10.5.2018. V posledných dňoch zemetrasenia zoslabli, avšak neprestali.